hindistan turistik vize

Hindistan Turistik Vize

Hindistan’a seyahat edecek olan bordo pasaportlu kişilerin, Hindistan turistik vize için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu nedenle bordo pasaport kullanan her kişinin Hindistan gibi vize muafiyetinin bulunmadığı ülkelere giderken vize alması, bunun için de vize başvurusu yapması gerekmektedir. Fakat gri, siyah ve yeşil pasaporta sahip olan kişiler için bu durum geçerli değildir.

Belirtilen pasaport tiplerine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diledikleri tarihlerde direkt olarak Hindistan’a gidebilmektedirler. Herhangi bir vize müracaatının yapılması için zorunluluk bulunmaktadır. Fakat Hindistan’a gidecek olan kişilerin 90 gün sonunda Türkiye’ye geri dönmesi gerekmektedir. Vizesiz seyahat kurallarının ihlal edilmemesi adına bu çeşit bir kural belirlenmiştir. Her 180 günlük süreç içerisinde yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan kişiler 90 gün bahsi geçen ülkede kalabilmektedir. Fakat bordo pasaportu olan kişilerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Hindistan Turistik Vize İşlemleri

Bordo pasaport sahibi olan kişiler, seyahat tarihlerinden 6 – 7 hafta önce vize işlemlerine başlaması gerekmektedir. Genellikle yaz aylarında Hindistan’a gitmek için yapılmakta olan vize başvuruları arttığı için, başvuruların sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Eğer zaman kısa tutulmuşsa da, seyahat tarihinde değişim yapmak mecburi hale gelmektedir. Bu nedenle Hindistan Konsolosluğu tarafından bordo pasaportlu kişilerin belirtilen tarihlerde işlemlere başlaması ve konsolosluk tarafından istenen belgeleri temin etmesi gerekmektedir.

Hindistan Turistik Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Hindistan’a gidecek olan kişilerin vize alabilmesi için gerekli olan belgeleri belirtilen günde ve saatte konsolosluğa veyahut da konsolosluk tarafından yetkilendirilen seyahat acentelerine teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerin her birinin belirtildiği şekilde hazırlanmasına bağlı olarak da vize başvurularının olumsuz şekilde sonuçlanması için herhangi bir sebep bulunamamaktadır. İstenen çoğu belge farklı vize tipleri için değişkenlik gösteriyor olsa da, Hindistan turistik vize başvurusu için kullanılan belgelerin büyük çoğunluğu her vize tipinde kullanılabilmektedir. Bu nedenle hazırlanması ve teslim edilmesi daha kolaydır.

-Pasaport

Hindistan’a gidebilmek için yapılacak olan vize müracaatlarında pasaportun bazı kriterlere uygun olması gerekmektedir. Her pasaportun 10 yıl kullanım süresi bulunmaktadır. 10 yıldır veya 10 yıldan daha fazla sürelerdir kullanılmakta olan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportların üzerinde ve iç kısmında da herhangi bir yıpranma, sökülme veyahut da yanma gibi olaylar meydana gelmiş ise pasaportun değiştirilmesi ve yenisinin talep edilmesi gerekmektedir.

Ek olarak da pasaportun seyahat tarihinden sonra 6 yıl daha geçerli olması ve 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından da bazı durumlarda pasaportun ilk 2 sayfasının ve geçerliliğin gözüktüğü sayfanın fotokopisi istenebilmektedir. Bu tür ihtimallerin ortaya çıkmasına karşın, Hindistan turistik vize başvurusunda bulunan kişilerin bu tür fotokopileri temin etmesi tavsiye edilmektedir.

-Vize Başvuru Formu

Her ülkede olduğu gibi Hindistan’a giderken de bordo pasaport kullanan kişilerin Vize Başvuru Formu’nu doldurması şarttır. Form içerisinde çok sayıda soru yer almakta ve her sorunun cevaplandırılması gerekmektedir. Sorular genel olarak kişinin tanınmasına ve seyahat planının anlaşılmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin Hindistan Konsolosluğu’nun orijinal web sitesi üzerinden bahsi geçen formu doldurmaları gerekmektedir. Formun doldurulmasının ardından imza atılacağı için, elektronik imza kullanılmaktadır. Elektronik imza atabilmek için de formun alt kısmında bulunan kutu işaretlenmelidir. Böylelikle form hazır hale gelmektedir. Ek bilgi olarak da; form doldurulurken yalnızca İngilizce kullanılmalıdır. İngilizce haricinde herhangi bir dil Hindistan turistik vize başvurularında kullanılmamaktadır.

-Fotoğraf

Hazırlanan belgeler ve evraklar arasında fotoğraflar da yer almaktadır. Hindistan Konsolosluğu tarafından, başvuru yapacak olan kişilerden 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların her ikisinin de birbirinin aynısı olması şarttır. Arka fonda beyaz renk kullanılmalı ve herhangi bir şekilde yüzde mimik bulunmamalıdır. Ek olarak başörtüsü, şapka, bere, gözlük gibi aksesuarlar da kesinlikle kullanılmamalıdır. Yüz hizasından çekilmiş olan fotoğrafta yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmelidir.

-Finansal Durumu Gösteren Evraklar

Hindistan turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler, finansal durumlarına ilişkin belgeleri de Hindistan Konsolosluğu ile paylaşmak zorundadırlar. Bunun için başvuru yapan kişiye ait olan Banka Hesap Dökümü, banka tarafından imzalandıktan ve kaşelendikten sonra alınmalıdır. Ayrıca hesap dökümü son 3 aya ait olmalı ve başvurudan en geç 1 hafta önce alınmış olmalıdır. Daha eski süreleri kapsayan hesap dökümleri kabul görmemektedir.

Banka Hesap Dökümü’ne ek olarak Hesap Cüzdanı da istenmektedir. Ayrıca hesabın içerisinde de 1 haftalık turistik amaçlı gezi için en az 2.500 TL bakiye olması gerekmektedir. Seyahat süresi uzadıkça, bu miktar eşit bir şekilde artmaktadır. Bu nedenle Hindistan turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin banka hesaplarında belirtilen miktar kadar para bulunmalıdır. Ayrıca kişi başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmak amacı ile eğer varsa tapu ve araç ruhsatlarının fotokopilerini de Hindistan Konsolosluğu ile paylaşabilmektedir. Bu tür belgelerin eklenmesi, yapılacak olan başvuruyu fazlasıyla olumlu şekilde etkilemektedir.

-Diğer Belgeler

Hindistan’a gitmek amacı ile alınan vize başvurularında seyahat planını detaylı olarak gösteren ve seyahat amacını kanıtlayan belgeler de Hindistan Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan otel rezervasyonları, ülkeye giriş yapmadan önce ayarlanmalı ve her rezervasyon işleminin çıktısı alınmalıdır. Çıktının alınması ile birlikte hazır hale gelen belgeler, diğer evrakların arasına koyulmalıdır. Ek olarak, gidiş ve dönüş uçak biletlerinin de Hindistan Konsolosluğu ile paylaşılması gerekmektedir. Tüm bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması halinde yapılacak olan Hindistan turistik vize başvuruları büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

Vize için başvuru yapan kişilerden ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi de istenmektedir. Nüfus cüzdanının arkalı ve önlü olarak fotokopi çekilmesi gerekmektedir. İkametgah belgesinin ise kişinin ikamet etmekte olduğu bölgede yer alan ilgili kurumlardan alınması önerilmektedir. Bu tür belgelerin tümünün eksiksiz bir şekilde hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Eksik belgelerin olması halinde Hindistan Konsolosluğu’na yapılan vize müracaatları iptal edilebilmektedir. Başvuru reddinin yaşanmaması için, konsolosluk tarafından belirtilen hususlara uyulması gerekmektedir.

Hindistan Turistik Vize Ücretleri

Hindistan turistik vize ücretleri bazı kriterlere bağlı olarak artıp, azalabilmektedir. Kişi kısa bir süreliğine Hindistan’a gidiyor ise düşük ücretler ödemektedir. Fakat 1 yıllık vize için başvuru yapılmışsa ödenmesi gereken ücret diğerine oranla bir hayli fazladır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin ilk olarak talep edilecek olan vize süresine karar vermeleri gerekmektedir.
Turistik vize dışında, Hindistan’a seyahat edecek olan kişilerin ticari vize, öğrenci vizesi, aile ziyareti vizesi gibi alternatif seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklere göre fiyat değişikliği meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişi, seyahat amacına uygun olacak şekilde vize başvurusu gerçekleştirmelidir. Fiyatların değişmesine ve genel olarak artmasına sebep olan bir diğer husus da başvuruların iptal edilmesidir.

Hindistan’a turistik amaçla, ticari amaçla veyahut da öğrenim amacı ile gidecek olan kişiler bir takım belgeleri temin etmek ile yükümlüdürler. Fakat Hindistan Konsolosluğu tarafından hazır hale getirilmesi istenen belgelerde büyük eksiklikler meydana gelirse, yapılan vize başvurusu reddedilebilmektedir. Bu nedenle, kişi eğer tekrardan vize başvurusu yapacak ise vize ücretini de aynı miktardan tekrardan Hindistan Konsolosluğu’nun hesabına yatırmalıdır. Konsolosluk, daha önceden yatırılmış olan ücretleri iade etmek zorunda olmadığı için de başvuru sahipleri bu tür durumların yaşanması ile büyük miktarda maddi külfet altına girmektedirler.