hindistan transit vize

Hindistan Transit Vize

Hindistan’a seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan vizesi almaları gerekmektedir. 2013 yılının Şubat ayı itibari ile Hindistan ülkesi vize uygulamasını başlatmıştır. Güvenliği sağlamak amacı ile yine bu tarihten itibaren Hindistan vizesi için parmak izi uygulamasına geçilmiştir. Ancak 70 yaş üzerindeki kişiler için parmak izi uygulaması yapılmamaktadır. Hindistan transit vize için bu hususlar geçerlidir.

Hindistan’a hangi amaç ile seyahat planlanıyor ise o amaca uygun vize türüne göre gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Her vize türü için ortak belgeler hazırlanması gerekirken, vizenin türüne göre özel olarak istenen evraklar da bulunmaktadır. Hindistan vizesi online vize türlerinden biridir. Yani Hindistan vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler, resmi internet adresi üzerinden elektronik olarak müracaat edebilmektedirler. Vize konusunda karar mercii Hindistan Konsolosluğudur. Hazırlanan vize evraklarının doğru ve eksiksiz olmasına, başvuru sahibinin geçmiş seyahatlerinde herhangi bir sorun çıkarmamış olmasına ve adli sicil kaydının olmamasına göre Hindistan vizesi onaylanmaktadır.

Hindistan vize türlerinden biri de Hindistan Transit Vize olarak alınan vize türüdür. Başka bir ülkeye gidecek olan kişiler, yolculuklarını Hindistan üzerinden aktarmalı olarak yapacaklar ise transit vizeyi almaları zorunludur. Hindistan havaalanındaki transit bölgede 72 saatten daha az kalacaksanız Hindistan Transit Vize almanız gereklidir. Bu vizeyi almanızı zorunlu hale getiren durumlar, Hindistan’da aktarma yapılan havaalanından çıkıp çıkılmayacağına göre değişmektedir. Hindistan’da transfer sırasında kalacağınız süre 72 saatten fazla olur ise seyahat amacının türüne göre Hindistan ticari vize, Hindistan turistik vize ya da Hindistan konferans vize seçeneklerinden en uygun olanın seçilmesi ve buna göre başvurunun yapılması gerekir.

Hindistan üzerinden aktarmalı olarak seyahat eden vatandaşlar 24 saatten daha az süre bile Hindistan’da kalacak olsalar, Hindistan Transit Vize almaları zorunludur. Bu vizenin alınabilmesi için temel şartlardan birisi de, gidilecek ülkeye giriş yapılabileceğinin ve bu hususta uçak biletleri olduğunun belgeler ile gösterilmesi gerektiğidir.

Hindistan Transit Vize İşlemleri

Hindistan havaalanına vardığınızda diğer ülkeye uçuş saatiniz ertesi gün ise ve orada konaklamanız gerekiyor ise Hindistan Transit Vize yerine konaklamanızı sağlayacak Hindistan vizesini almanız gerekir. Çünkü Hindistan Transit Vizesi alan kişiler, Hindistan havaalanından çıkış yapamaz ve bagajlarını alamaz. Diğer yolculuk beklenirken hazırlanan transit alandan çıkış yapılmasına izin verilmez. Başvuru esnasında bu durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hindistan havaalanında bagaj problemi yaşamamak için Hindistan Transit Vize işlemlerinin doğru takip edilmesi gerekir. Öncelikle hem Hindistan’a hem de asıl seyahat edilecek olan ülkeye alınan biletlerin aynı tarihlere ve saatlere denk gelmesi gerekmektedir. Çünkü Hindistan Transit Vizesi 72 saatten az olan Hindistan seyahatlerinde geçerlidir. Farklı rezervasyonlar şeklinde alınan biletlerin arasında uzun saatler olur ise 72 saatlik transit vize süresi aşılacağından hem bagajlar alınmak zorunda kalınır hem de yeni bir vize işleminin yapılması gerekir.

Hindistan Transit Vizesi 15 günlük olarak verilir. Başvuru yapan kişinin Hindistan’a giriş ve çıkış sayısı değerlendirilerek Hindistan Transit Vizesi tekli ya da çift girişli olarak verilir. 15 günlük bir geçerlilik süresi olduğu için Hindistan Transit Vizesi alındıktan sonra 15 gün içerisinde kullanılması zorunludur. Aksi takdirde alınan Hindistan Transit Vizesi iptal olabilir.

Hindistan Transit Vizesinin süresi 72 saatliktir. 72 saatin dolmasından sonra vize süresini uzatmak mümkün değildir. 3.bir ülkeye Hindistan üzerinden yapılacak olan aktarmalı seyahatin süresi 15 günden daha uzun olabilir. Bununla beraber dönüş seyahatinin de Hindistan üzerinden aktarmalı olarak yapılması gerekir ise yeni bir Hindistan Transit Vizesi başvurusu yapılması gerekir.

İlk alınan Hindistan Transit Vizesinin süresi 72 saatliktir ve seyahatiniz süresince bu 72 saatlik zaman dilimi dolacaktır. Bu durum nedeni ile aksaklık yaşamamak için yeni bir Hindistan Transit Vizesine başvuru yapılması gerekir. Bu gibi aksilik yaşanan durumlarda Hindistan Transit Vizesi yerine Hindistan turistik vizesi ya da diğer uygun vizelerden birini almanız gerekmektedir.

Hindistan Transit Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Hindistan Transit Vizesi başvurularının onaylanması için istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Hindistan Transit Vizesini değerlendirme mercii Hindistan Konsolosluğudur. Hindistan Konsolosluğu tarafından incelenen belgelerde eksiklik olması halinde Hindistan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. Hindistan Transit Vizesi için hazırlanması gereken evraklar şunlardır:

-Pasaport

Hindistan seyahatinin bitiş tarihinden başlamak üzere en az 180 gün geçerliliği olan pasaportun olması istenir. Pasaport eski tip çipsiz pasaportlardan ise imzalanmış olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun 10 yıldan eski olmaması istenir. Pasaportta vize işlemlerinin yapılabilmesi için en az 2 tane sayfasının boş olması gerekir.

-Fotoğraf

5×5 ebatlarında başvuru sahibinin güncel halini yansıtan renkli, gözlerin açık olduğu, önden görünen ve açık renkli arka planı olan fotoğraf olması gerekir. Fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olmasına önem verilmelidir.

-Vize Başvuru Formu

Hindistan Konsolosluğu’nun internet sitesinde sunulan Hindistan Transit Vize başvuru formunun eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulması gerekir. Hindistan Transit Vize başvuru formunun doğru olarak doldurulması gerekir.

Hindistan Transit Vize içi istenen diğer evraklar şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Hindistan’dan sonra aktarmalı olarak gidilecek olan ülke için alınan uçak seyahat bilgileri evrakı ( Gidiş-Dönüş uçak yolculukları için onaylanan bilet )
  • Kişisel bilgilerin tamamı ile doğru olarak yazıldığı vize takip formu
  • Hindistan bilgi formu
  • Pasaportun ilgili sayfalarının fotokopisi
  • Eski pasaportlar
  • Nüfus müdürlüğünden alınmış olan ikametgâh belgesi ( Belgenin muhtarlıktan değil Nüfus müdürlüğünden alınması zorunludur. )
  • En az 2500 TL mevduatı bulunan şirkete ait olan banka hesap dökümleri ( Dökümlerin imzalı ve kaşeli olması ve şirketin imza sirküleri ile beraber verilmesi gerekir. )
  • Hindistan’dan sonra gidilecek olan ülkeye ait geçerli olan vize belgesi

Hindistan Transit Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hindistan Transit Vize başvuru sonucu 3-6 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Bu süre Hindistan Konsolosluğunun inisiyatifine göre değişmektedir. Karar verme yetkisi Hindistan Konsolosluğuna aittir. Vize merkezleri aracılı ile başvurular yapılsa da, karar verme yetkisi Hindistan Konsolosluğuna aittir. Hindistan Transit Vize başvurularının seyahatten en az 1 hafta önce yapılması gerekmektedir.

Hindistan Transit Vizesi Hindistan havaalanından ya da limanlarda bulunan gümrüklerden alınamaz. Bu nedenle Hindistan Transit Vize başvurularının seyahatten önce yapılmış olması ve vizenin onaylanmış şekilde seyahate başlanması gerekmektedir.

Hindistan Transit Vizesi Kaç Günlük Çıkmaktadır?

Hindistan Transit Vizesi 15 gün süreli olarak verilmektedir. Yani Hindistan Transit Vizesi alındıktan sonra 15 gün içerisinde Hindistan’a ziyaret edilmesi gerekmektedir. 15 gün içerisinde Hindistan’a giriş yapılmaz ise Hindistan Transit Vizesi iptal olmaktadır.

Hindistan Transit Vizesi 72 saatlik Hindistan’da kalma süresi tanımaktadır. Hindistan üzerinden başka bir ülkeye seyahat edileceğinde 72 saatlik sürenin geçmemesi gerekir. 72 saatlik süre geçtikten sonra Hindistan Transit Vizesi iptal olur ve yeni bir Hindistan vizesi almanız gerekir. Bu nedenle aktarmalı uçuşların saatinin ayarlanması gerekir. İstenen belgeler dışında diğer ülkeye gidileceğini gösteren uçak biletlerinin ve vize bilgilerinin gösterilmesi istenir.