hindistan ticari vize

Hindistan Ticari Vize

Türkiye Cumhuriyeti ile Hindistan arasında bir antlaşma olmadığı için ülkeye gidecek olan kişilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Fakat bu başvurular yalnızca bordo pasaportlu kişiler için geçerlidir. Yeşil, Siyah ve Gri renkli pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmesi için vize müracaatında bulunmasına gerek yoktur. Belirtilen pasaportlara sahip olan kişiler 180 günlük zaman dilimi içerisinde toplamda 90 gün boyunca Hindistan’da vizesiz olarak konaklama gerçekleştirebilmektedirler. Fakat 180 günlük dilimi boyunca 90 günün haricinde ekstradan konaklama gerçekleştirilememektedir. Bunun için belirtilen pasaportlara sahip olan kişilerin 180 günlük sürecin dolmasını beklemesi şarttır. Sonraki süreçte tekrardan 90 gün kadar daha Hindistan’da vizesiz olarak kalınabilmektedir. Bu şartlar Hindistan ticari vize türü için de geçerlidir.

Hindistan Ticari Vize İşlemleri Hakkında

Hindistan’a giderken vize alması gereken kişiler yalnızca bordo pasaporta sahip olan kişilerdir. Bu kişiler de Türkiye geneline bakıldığında çoğunluğu oluşturmaktadır. Bu sebeple Hindistan’a gidecek olan kişiler, gerekli şartları tamamlaması halinde vize almaya hak kazanmaktadırlar. Dolayısıyla Hindistan Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.

HindistanTicari Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Hindistan ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler konsoloslukça talep edilen belgelerin tamamını hazır hale getirmek ile yükümlüdürler. Bu nedenle, finansal duruma ilişkin, mesleki duruma ilişkin belgelere ek olarak seyahat amacını da açıkça belirten belgeleri hazırlamak zorundadırlar. Tüm belgelerin hazırlanması ve randevu tarihinde teslim edilmesinin ardından vize başvuruların herhangi bir problemin ortaya çıkma ihtimali azalmaktadır.

-Pasaport

Başvuruda teslim edilmesi gereken pasaportların 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. 10 yıldan daha uzun süredir kullanan pasaportlar kullanım ömrünü tamamlamış olduğu için değiştirilmesi gerekmektedir. Bu şarta ek olarak, pasaportun da geçerlilik süresinin 6 ay kadar daha devam etmesi gerekmektedir. Seyahatin bitiminin ardından 6 ay daha geçerli olmayan pasaportların da güncellenmesi gerekmektedir. Başvuruda kullanılacak olan pasaportların da her birinde en az 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Bu alanlara vize işlemi yapılacağı için, boş alana ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca Hindistan Konsolosluğu tarafından da pasaportun ilk 2 sayfası, imza olan sayfa ve geçerlilik süresinin belirtildiği sayfaların fotokopisi istenmektedir. Bu şartların tamamlanması halinde pasaport kontrolünde bir problem ortaya çıkmamaktadır.

-Fotoğraf

Vize Başvuru Formu’na eklenecek olan fotoğrafların biometrik olması gerekmektedir. Biometrik fotoğraflar çekilirken de bazı hususlara dikkat edilmektedir. Fotoğrafta kullanılacak olan arka fonun gri veyahut da beyaz olması gerekmektedir. Ayrıca Hindistan Konsolosluğu tarafından da fotoğraf çekimi esnasında koyu renkli kıyafetlerin kullanılması talep edilmektedir. Gözlük, başörtüsü veya şapka gibi aksesuarlarının da kullanılmaması gerekmektedir. 6 aydan daha önceki süreçlere ait olan fotoğraflar kabul edilmediği gibi, Hindistan ticari vize başvurusunun da sonuçlanmasının uzun sürmesine neden olmaktadır.

-Başvuru Formu

Hindistan Konsolosluğu, yapılacak olan Hindistan ticari vize başvurusu online sistem üzerinden kabul etmektedir. Vize Başvuru Formu olarak bilinen formun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ayrıca form doldurulurken de kullanılacak dilin İngilizce olması şarttır. Sonrasında da 5 cm x 5 cm ölçülere sahip olan fotoğrafların scan edilmesi gerekmektedir. Scan işleminin tamamlanmasının ardından Vize Başvuru Formu ile birlikte fotoğraf da Hindistan Konsolosluğu’na gönderilmelidir. Gönderimin tamamlanmasının ardından başvuru formu hazır hale gelmektedir.

-Dilekçe

Hindistan’a herhangi bir amaç ile gidecek olan kişilerin dilekçe hazırlaması gerekmektedir. Bu dilekçe, Hindistan Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır ve dilekçenin tamamına İngilizce kullanılmalıdır. Hazırlanan belgenin içerisinde seyahatin planı ve amacı detaylı olarak konsolosluk ile paylaşılmalıdır. Kişi çalışan biriyse de işe tekrardan ne zaman dönüleceği, şirket tarafından ne kadar süre izin verildiği, kurum içerisindeki pozisyonu, konaklama bilgileri gibi bilgiler paylaşılmalıdır. Eğer Hindistan ticari vize başvurusu yapacak olan kişi işverense de şirketteki ortaklık durumunu, seyahatin planını ve amacını İngilizce olarak dilekçe içerisine yazmalıdır. Sonrasında dilekçenin imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

-Finansal Durum Belgeleri

Hindistan’a ticari amaç ile gidebilmek için finansal durumu gösteren belgelerin Hindistan Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir. Masrafların tümünün nasıl karşılanacağı ve kim tarafından karşılanacağını öğrenebilmek için bu belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibine ait olan Banka Hesap Dökümü ve bankaya ait olan İmza Sirküleri konsolosluk tarafından istenmektedir. Bu nedenle her iki belgenin de imzalı, kaşeli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca hesabın içerisinde 1 haftalık iş seyahati için minimum 4.000 TL bakiye bulunmalıdır. Daha az miktarda olan tutarlar başvurunun onaylanmamasına, kabul edilmemesine sebep olmaktadır.

-Diğer Belgeler

Hindistan ticari vize başvurusunun onaylanabilmesi için başvuru yapan kişinin Hindistan’da bulunan şirketten veya kurumdan davetiye alması gerekmektedir. Davetiye içerisinde seyahat edecek olan kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaporta ilişkin bilgiler yer almalıdır. Ayrıca Hindistan’daki kişi veya şirket başvuru sahibine referans olacak ise, masrafların karşılanacağına dair de taahhütte bulunmalıdır.

Yapılacak olan başvurularda ayrıca Kuruluş Belgesi istenmektedir. Bu belgelerin tamamının Hindistan’da bulunan firmaya ait olması gerekmektedir. Chamber of Commerce Registration, Promotion Council Registration ve Certificate of Incorporation isimli belgelerin her birinin hazırlanması gerekmektedir. Davetiyelerin üzerinde de TIN & CIN numaralarının bulunmaması gerekmektedir.

Hindistan Ticari Vize Başvuru Süreci

Yapılan Hindistan ticari vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için seyahat planını destekleyen belgeler de kullanılabilmektedir. Bu belgelerin arasında rezervasyonlar ve ulaşım araçlarına göre değişen biletler yer almaktadır. Kişi, Hindistan’da kalacağı otellerin rezervasyonunu ülkeye giriş yapmadan önce yapmış olmalıdır. Bu nedenle rezervasyonların onaylanması halinde çıktının alınması gerekmektedir. Alınan çıktılar da randevu tarihinde teslim edileceği için diğer belgelerin yanına koyulmalıdır. Ek olarak da başvuru sahibi kişiler gidiş ve dönüş uçak biletlerini kurum ile paylaşmak durumundadırlar. Seyahat tarihine kadar evraklar geri alınabildiği için herhangi bir şekilde bilet problemi olmamaktadır. Tüm bu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması halinde Hindistan ticari vize başvurusu büyük ihtimalle olumlu şekilde sonuçlanmaktadır.

Hindistan Ticari Vize Ücretleri ve Sonuçlanma Süresi

Vize süresi, bazı kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. 1 aylık vize alınabileceği gibi, 1 yıllık vize de alınabilmektedir. Fakat Hindistan ticari vize başvurularında, başvurunun olumlu sonuçlanması halinde 6 aylık vize verilmektedir. Verilen vize de çok girişli olma özelliğine sahiptir. Kişi 6 ay boyunca Hindistan’a sürekli olarak girip, çıkabilmektedir. Eğer kişi daha önceden de 6 aylık bir Hindistan vizesi almış ise, bir sonraki başvurusunun onaylanması halinde çok girişli olarak 1 yıllık vize verilmektedir.

Hindistan ticari vize ücretleri de sürede olduğu gibi belirli kriterlere bağlıdır. Hindistan’a gidecek olan kişiler, vize tipine göre birbirinden farklı ücret ödemektedirler. Ücretlerin tamamı Hindistan Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden yapılabileceği gibi, havale yönteminin kullanılması ile de yapılabilmektedir. Vize talebinin süresine göre de fiyat değişikliği meydana gelebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin, vize başvurusu yapmadan önce Hindistan Konsolosluğu’nun internet sitesini kontrol etmeleri gerekmektedir. Eğer yapılan başvuru sonucunda eksik belge veyahut da yanlış beyan sebebi ile başvurular iptal edilirse kişinin tekrardan vize başvurusu yapması gerekmektedir. Başvurunun yapılması ile birlikte vize ücreti tekrardan Hindistan Konsolosluğu’nun banka hesabına yatırılmaktadır. Bu işlem de başvuru sahibine veyahut da sponsora maddi külfet oluşturmaktadır.