hindistan vizesi

Hindistan Vizesi

Hindistan’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hususi, Umuna Mahsus ve Hizmet pasaport hamili olanlar vize almak zorundadırlar. Ancak diplomatik pasaportu olan kişilere 90 günlük süre dahilinde Hindistan vizesi muafiyeti uygulanmaktadır.

Hindistan’a seyahat ederken vize alma zorunluluğu 2013 yılında yürürlüğe girmiştir. Hindistan vizesi almak kolaydır. Ancak evraklar ve başvuru işlemlerinde dikkat edilmemesi halinde vize başvurusunun iptal edilme ihtimali vardır. Bu nedenle vize başvuru sürecinde yetkilendirilen vize merkezlerinden yardım alınması daha mantıklıdır.

Hindistan Vize İşlemleri

2013 yılından itibaren Hindistan Konsolosluğu bütün ülkelerde Hindistan vizesi için parmak izi uygulamasına geçmiştir. Vize başvurusu şahsen yapılırken parmak izi de başvuru esnasında alınmaktadır.

Hindistan vizesinin kaç günlük ya da kaç girişlik olacağı hem seyahatin amacına hem de sıklığına göre değişmektedir. Örnek verilecek olursa, Hindistan’a turistik vizeler tek ya da çok girişli olarak 6 aylık süre ile verilmektedir. Ticari vizeler ise ilk kez başvuru yapıldığında 6 aylık süre ile çok girişli olarak verilir. İleride yine ticari amaçlı vize başvurusunda bulunulduğu zaman 1 yıllık süre ile çok girişli olarak verilebiliyor. Bu iki vize türünde vize süresi 6 aydan fazla olsa da, Hindistan’da en fazla 6 ay kalınabilir. Çok girişli turist vizelerinde de iki seyahatin arasında en az 2 ay süre olması gerekmektedir.

Hindistan vizesi için başvurular Ankara Hindistan Büyükelçiliği ya da İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Vize başvurusu için temel şart, talep edilen evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasıdır. Ayrıca hazırlanan evraklar zamanında teslim edilmelidir. Bu sayede Hindistan vize alımları başarılı bir şekilde tamamlanır.

Online bir vize olan Hindistan vizesi için gerekli başvuru elektronik olarak yapılmaktadır. Bu aşamada Hindistan vize başvuru formunun doğru ve istenildiği gibi doldurulması çok önemlidir. Vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Aksi takdirde Hindistan Konsolosluğu başvuruyu kabul etmemektedir.

Vize sürecinde bir aksaklık yaşamamak için Hindistan vize başvurularının seyahatten ortalama 15 gün önce yapılması gerekmektedir. Başvuru için hem Hindistan’daki hem de Türkiye’deki resmi tatiller göz önünde bulundurulmalıdır. Resmi tatillere yakın bir zamanda yapılan randevu başvurularında, Hindistan Konsolosluğu randevuyu tatil sonrasına verebilmektedir. Bu da planlarınızın aksamasına neden olur.

Hindistan’a seyahat konusunda yoğun talep olduğu için vize işlemleri kolay olsa da süresi uzayabiliyor. Bu konu ile ilgili sorun yaşanmaması için başvuruların eksiksiz evraklar ile seyahatten 15 gün önce yapılması önerilir. Başvurular Ankara’da bulunan Hindistan Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul’da bulunan Hindistan Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır.

Hindistan vize başvurularını değerlendirmek ve sonuçlandırmak yalnızca İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Hindistan Büyükelçiliği’ne bağlıdır. Vize merkezi aracılığı ile yapılan başvurularda, vize merkezlerinin sonuç üzerinde karar verme yetkileri yoktur. Yalnızca Hindistan vize başvuru sürecinin daha doğru ve daha hızlı ilerlemesini sağlarlar.

Hindistan Vizesi Başvuru İşlemleri

Hindistan’a seyahat planları yapan Türk vatandaşlarının seyahat öncesinde mutlaka vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Vize için hazırlanması gereken evraklar, alınacak olan vizenin türüne göre değişmektedir. Hindistan vize türleri şu şekildedir:

Hindistan ticari vizesi, Hindistan turist vizesi, Hindistan çalışma vizesi, Hindistan Konferans vizesi, Hindistan öğrenci vizesi, Hindistan Transit vize, Hindistan Araştırmacı vizesi, Hindistan giriş vizesi, Hindistan gazeteci vizesi, Hindistan refakatçi vizesi, Hindistan tedavi amaçlı vizedir.

Hindistan’a seyahat planlarınızı yaparken hangi amaçla gideceğinizi önceden belirleyerek ona göre başvuru işlemlerini yürütmeniz gerekir. Türkiye’de bulunan Bangladeş, Pakistan ve Birleşik Krallık vatandaşları da Hindistan vize işlemlerini Hindistan Başkonsolosluğu aracılığı ile yapabilmektedir. Bu kişilerden Türkiye’de uzun süre ikamet izni olmayanların vize işlemleri 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Türkiye’de yaşamını sürdüren yabancı uyruklu kişilerin oturum izinleri başvuru esnasında istenmektedir.

Hindistan vizesi için öncelikle online başvuru yapılması gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğu’nun resmi internet sitesine girerek gerekli başvuru formu doldurulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken ilk nokta, başvuru formunun İngilizce doldurulması gerektiğidir. Form doldurma işlemi biraz uzun sürdüğü için adımları teker teker gitmeniz ve her geçtiğiniz adımı kaydederek ilerlemeniz gerekir.

Vize başvuru formuna bilgisayar üzerinden resim eklendikten sonra kaydedilir ve sonrasında ekranda randevu tarihi bilgisi sorulur. Bu şekilde randevu alınır ve randevu gününde hazırlanan evraklar ile Hindistan Konsolosluğu’na gidilerek işlemler yapılır.

Hindistan Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Hindistan vize başvurusu yapılırken seyahatinizin ne amaçla yapılacağına göre hazırlanması gereken evraklar değişmektedir. Gerekli olan evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, vize başvurusunun sonucunu olumlu etkiler. Bu nedenle başvuru sürecinde vize merkezleri ile koordineli olarak işlemlerinizi sürdürebilirsiniz. Hindistan vizesi için gerekli olan başlıca evraklar şunlardır:

Online Hindistan Vizesi Başvuru Formu

  • Seyahat bitiminden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaport
  • 2 tane 5×5 boyutunda arka fon beyaz olan biometrik vesikalık fotoğraf
  • Çalışanlar için son 3 aylık maaş bordrosu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Çalışılan kurumun güncel resmi evrakları
  • SGK işe giriş tarihini gösteren belge
  • Otel ve uçak rezervasyon bilgileri
  • En az 2500 TL mevduat olan hesap dökümü
  • Kaymakamlıktan alınması gereken ikametgah
  • Adınıza kayıtlı olan faturaların fotokopileri

Online Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan vizesi almak için öncelikle Hindistan Konsolosluğu’na online vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Online işlem sırasında vize başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması çok önemlidir.

Online başvuru formunda verilecek olan bilgilerin tamamen doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca Hindistan Konsolosluğu, verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesini de ister. Bu nedenle vermiş olduğunuz bilgileri gösteren evrakları hazırlamanız gerekir.

Online başvuru işleminde en önemli noktalardan biri de, başvuru sonunda başvuru sahibinin fotoğrafı taranarak başvuru formunun sonuna eklenmelidir. Fotoğraf eklenmeyen başvurular kabul edilmemektedir. Fotoğraf işlemi ile online başvuru tamamlanır. Bu aşamadan sonra vize başvurusu için gerekli olan biometrik parmak izi uygulaması için başvuru sahibine randevu verilir.

Hindistan Vizesi Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Hindistan vizesi için başvuru yapılırken fotoğrafın 5×5 ölçülerinde ve kişinin güncel halini gösteren bir fotoğraf olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Başvuru esnasında kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Bununla beraber Hindistan seyahatinin bitiş tarihinden itibaren pasaportun en az 6 ay geçerliliğinin olması zorunludur.

Pasaportun yıpranmamış olmasına özen gösterilmelidir. Vize basım işlemlerinin gerçekleştirilmesi için en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda Konsolosluk başvuruları kabul etmiyor. Hindistan seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren banka hesap dökümü evrakının banka yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması gerekir. Ayrıca bankanın imza sirküleri de evraklara dahil edilmelidir.

Hindistan Vizesi için en önemli hususlardan biri de vize talep dilekçesidir. Bu dilekçe Hindistan Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı, dilekçede seyahatin amacı ve tüm detayları yer almalıdır. Bu dilekçenin çalışılan şirketin antetli kağıdına yazılmasına, dilekçe üzerinde şirket yetkilisinin imzası ve şirket kaşesi olmasına dikkat edilmelidir.

Hindistan Vize Ücreti ve Sonuçlanma Süresi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvuruları 2 iş günü içerisinde sonuçlanır. Türk vatandaşı olmayan ya da Türkiye’de oturma izni olmayan kişilerin başvuruları ise 4 iş günü içerisinde sonuçlanır.
Hindistan Vizesi ücreti, alınacak olan vizenin türüne ve seyahatin süresine göre değişmektedir.