Hindistan Vizesi Nasıl Alınır

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır

Hindistan’a seyahat edecek T.C. pasaport sahipleri Hindistan vize rejimine tabidirler. Hindistan Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerinin vize alması koşulunu koymuştur. Hindistan vizesi nasıl alınır, vize prosedürü nedir sorularına yanıt arıyorsanız yazımızı dikkatle okuyunuz.

Hindistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan vizesi için biyometrik parmak izi kaydı uygulaması olması nedeniyle başvuru sahibinin başvuruya şahsen gelmesi gerekir. Daha önce pasaport alımında, Schengen vize alımında veya Hindistan’a daha önce seyahat ederek parmak izi vermiş olması vize başvuru sahibine biyometri işleminde herhangi bir muafiyet hakkı tanımamaktadır. Parmak izi kaydı için önceden randevu alınması gerekmektedir. Randevu, Hindistan online vize başvuru formu doldurularak alınmaktadır. İngilizce olan formun dikkatle doldurulması, seyahat amacının doğru bildirilmesi ve evrakların buna göre hazırlanması gerekir. Hindistan’a turistik veya ticari amaçlı olarak başvuru yapılabilmektedir. Bu vize türlerine özel hazırlanması gereken evrakların eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Randevu tarihinde tam vize dosyası ibraz edilir ve parmak izi kaydı verilir. 70 yaş ve üzeri kişilerin randevuya şahsen gelmesine gerek yoktur. Vize işlemleri Hindistan Başkonsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliğinde tamamlanmaktadır.

Hindistan vizesi nasıl alınır diyorsanız Konsolosluğun vize işlemlerinde bölge ayrımı yaptığını önemle hatırlatırız:  İstanbul Hindistan Başkonsolosluğundan başvurusu yapılabilecek iller;  Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova’dır. Diğer illerden başvurular Ankara Hindistan Başkonsolosluğuna yapılmaktadır.

Hindistan konsolosluğu yoğunluk durumuna göre vize çıkış süresi randevu tarihinden sonra 3 ila 5 iş günüdür. Yabancı uyruklu kişilerin başvuruları daha uzun sürebilmektedir. Yabancı uyruklu bazı ülke vatandaşları sadece online işlemlerle vize işlemlerini sonuçlandırabilmektedir.

Hindistan ticari vize başvurularında Registration Certificate  adı verilen *Kuruluş Belgesi *İthalat-ihracat yapmak için aldığı belge  *Ticari Kayıt belgesi  *Yaptığı ticaret alanı ne ise alınmış resmi belgelerden birinin olması yeterlidir. Eğer gelen ticari davetiyede CIN Number bulunuyorsa Registration Certificate olmasına gerek yoktur.

Hindistan Turistik vize 3 ay tek girişli verilmekte olup çok girişli talep edilememektedir. Hindistan ticari vize olursa çok girişli olabilir. 6 aylık vize ilk başvuruda alındıktan sonra tekrar vize talebi olursa 1 yıl alınabilir.