Hindistan Vizesi Başvurusu

hindistan vize başvurusu
Hindistan vizesi başvuruları Hindistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Hindistan vize başvurularında seçtiğiniz vize türüne uygun evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Hindistan Vizesi Başvurusu Hakkında Detaylı Bilgiler

Seyahat sonrası vize bitimi itibariyle 6 ay geçerli pasaportunuz, 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, kimliğinizin fotokopisinin yanında ikametgah belgesi ve son 3 aya ait bakiyeli banka hesap dökümünüzle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İkametgah yerine elektrik, doğal gaz veya su faturanızı da ibraz edebilirsiniz ancak bu faturaların başvuru sahibinin kendi adına olması koşulu vardır. Hindistan Konsolosluğuna yapılan vize başvurularında geçerli pasaportla birlikte eski pasaportlarında ibrazı talep edilmektedir. Güncel pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması pasaportla ilgili bir diğer önemli koşuldur.

Hindistan Konsolosluğu Türkiye’de bölge ayrımı uygulamaktadır. Başvurular Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu veya Hindistan Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Bu nedenle gerekli evrakların hazırlık aşamasında bu kuruluşlardan randevu almanız ve randevu günü biyometrik verinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Biyometrik veri ibrazı sebebiyle vize başvuru sahibinin konsolosluk veya büyükelçiliğe şahsen gelmesi gerekmektedir.

Hindistan ticari vize başvurularında yukarıda bahsi geçen evraklara ek olarak güncel şirket evrakları talep edilmektedir. Faaliyet belgesi, şirketin imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, kuruluş belgesi, ticari kayıt belgesi, şirket yetkilisi tarafından yazılan görev yazıları ticari vize başvuru dosyalarında bulunmalıdır. Buna ek olarak Hindistan ticari vize başvurularında Hindistan’daki firmadan gelecek davetiyenin başvuruda sunulması gerekecektir. Başvuru evraklarınızın güncelliğine dair detaylı bilgiyi Hindistan Konsolosluğundan alabilirsiniz. Davetiye mektubu olmadan Hindistan ticari vize başvuru yapamazsınız. Vize türü ve seyahat amacının dışında yapılan başvurular vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Hindistan turistik vizesi tek girişli verilirken, ticari vizeler birden fazla girişli olarak alınabilmektedir.

Hindistan vizesi başvuruları 3 ila 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan vize başvuruları online şekilde yapamamaktadırlar ancak Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar e-vize başvurusu yaparak vizelerini online yoldan alabilmektedirler. E-vize başvurularında pasaport, fotoğraf ve davetiye mektubu yeterli kabul edilmektedir. Bu belgeler bilgisayar ortamında taranarak Konsolosluğun resmi sitesinde yer alan e-vize formuna ek olarak yüklenirler.