Hindistan Vize Ücreti 2018

hindistan vize ücreti
Hindistan vize ücreti 2018 yılı itibariyle vize türüne ve seyahat süresine göre değişebilmektedir. Vize başvuru sahibi Hindistan’a seyahatinden önce vize türünü belirleyerek başvuru yapmalıdır. Hindistan’a turistik ve ticari amaçlı olarak veya eğitim amacıyla ya da geçerli sebeplerle daha uzun süreli vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hindistan Vize Harç Ücretleri 2018

3 aylık ila 1 yıllık Hindistan turistik vize ücreti 103 $ olarak belirlenmiştir. Öğrenci vizesi ücreti 80 $, iş amaçlı ticari vize ücreti 123 $. Hindistan ticari vizesi 1 yıla kadar çok girişli olarak verilmektedir. Öğrenci vizesi talebi ise 5 yıl süreli olarak talep edilebilmektedir. Hindistan’a konferans veya etkinlik katılım amaçlı seyahat edecek kişiler 6 aylık tek veya çok girişli vize için 83 $ ödemektedirler. En az 6 ay için Hindistan’da çalışma amaçlı çok girişli vize ücreti 123 $, 1 yıla kadar çalışma vizesi 203 $. Basın ve yayın mensupları için belirlenen vize ücreti 83 $ olarak belirlenmiştir. 15 gün geçerli tek veya çok girişli talep edilen Hindistan transit vize ücreti 23 $ olarak belirlenmiştir. Tıbbi nedenlerle Hindistan’a gidecek olan kişiler ve onların refakatçilerinin ödemesi gereken vize ücreti kalış süresine bağlı olarak 83 $ ile 123 $ arasında değişmektedir.

Hindistan vize ücreti Hindistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize sonucuna karar veren tek yetkili kuruluş Hindistan Konsolosluğudur. Hindistan Konsolosluğu T.C. Siyah (diplomatik) pasaport sahipleri hariç, diğer pasaportların sahiplerinden (Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ) ülkeye seyahatlerinde vize talep etmektedir.  Pasaportun türü ne olursa vize bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay olmalıdır. Hindistan Konsolosluğu ayrıca eski pasaportların da ibraz edilmesini talep etmektedir.

Hindistan vizesinin çıkış süresi oldukça kısadır, 1 ila 2 günde başvuru sonuçlanmaktadır ancak Hindistan Konsolosluğunun ek evrak talebi olduğu durumlarda işlem süresi uzayabilmektedir. Başvuru işlemini seyahatinizden en fazla 30 gün öncesinden veya seyahatinizden 1 hafta öncesinden yapmanız tavsiye edilir.

Hindistan vize işlemlerinde parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Hindistan Konsolosluğundan randevu alınarak, belirtilen tarihte vize başvuru sahibinin şahsen Konsoloslukta olması gerekmektedir.

2 thoughts on “Hindistan Vize Ücreti 2018

  1. Neşe

    Merhaba hindistana bilet aldik almata aktarmasi olan 10 gun altin ucgen gezmek istiyorum.vize ucreti 23$ mi net bigi rica etsem.

  2. admin Post author

    Konsolosluk harcı transit vize için 23$(2018) güncel fiyattır.

Comments are closed.