Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan’a seyahat edecek T.C. pasaport sahipleri Hindistan vize işlemleri için başvurularını seyahatlerine en geç 1 hafta kala tamamlamalıdırlar. Hindistan vize işlemleri kısa sürede sonuçlanmaktadır. Hindistan turistik veya ticari vizelerinin çıkış süresi başvuru yapıldıktan sonra 3 ila 5 iş günüdür. Turistik veya ticari evrak listesi, vize başvurusu yapabilmeniz için tamamlanması zorunlu evraklardır. Hindistan Konsolosluğu, istisnai durumlar dışında bu evrakların tamamlanmasını zorunlu kılmaktadır. Ayrıca başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak konsolosluk vize departmanı yeni evraklar talep edilebilir.

Hindistan Vize İşlemleri Parmak İzi Uygulaması

Hindistan vize işlemleri biyometrik parmak izi uygulamasını içerdiğinden başvuru sahibinin başvuruya şahsen gelmesi gerekir. Daha önce parmak izi vermiş olması herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. 70 yaş ve üstü yolcuların parmak izi işlemi için gelmesine gerek görülmemiştir. Hindistan seyahatine çıkacak kişiler parmak izi randevusuna girebilmesi için önce online formlarının doldurulup sonra randevu tarihi alınması gerekir. Turistik başvurularda randevu ile dönüş tarihi arasındaki süre 3 ayı, ticari başvurularda randevu tarihi ile dönüş tarihi arasında süre 6 ayı geçmemelidir.

Hindistan vize başvurularında konsoloslukların bölge ayrımı vardır. Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova’da ikamet eden kişiler İstanbul Başkonsolosluğuna, bu illerin dışındaki illerde ikamet edenler Hindistan Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar.

Hindistan turistik vize başvurusu olumlu sonuçlandığı taktirde 3 ay tek girişli verilmektedir. Bu başvurularda çok girişli vize alınamamaktadır. Ancak ticari vize başvurularında çok girişli vize almak mümkündür. İlk başvuruda 6 aylık vize alan bir ticari vize başvuru sahibi bir sonraki vize başvurusunda 1 yıllık vize alabilmektedir. Bununla birlikte vize başvurularında yetki sahibi ola tek kurum Hindistan diplomatik misyonudur, bir diğer deyişle Hindistan Başkonsolosluğu veya Hindistan Büyükelçiliğidir.

Hindistan vize işlemlerinde randevu online olarak alınmaktadır ancak bu, başvurunun online yapıldığı anlamına gelmemektedir. Kişiler parmak izi ibrazı için Konsolosluğa randevu tarihinde gitmelidirler. Hindistan vize işlemlerinde vize prosedürleri güncellenebildiğinden, güncel başvuru koşulları ve prosedürü Hindistan Konsolosluğundan veya vize işlemi yapan danışman firmalardan teyit edilmelidir.