hindistan vize başvuru formu

Hindistan Vize Başvuru Formu

Hindistan’a turistik, eğitim, iş, sağlık ve diğer çeşitli nedenlerle ziyarette bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan konsolosluğundan vize almak zorundadırlar. Hindistan vize başvuru formu ile beraber, konsolosluk tarafından vize için istenilen belgelerle birlikte müracaat edilmesi gerekmektedir. Hindistan konsolosluğu, Türkiye ve Hindistan’ın resmi tatilleri haricinde hafta içi her gün vize başvurularını kabul etmektedir. Vize kabul saatleri 10.00-11.30 saatleri arasındadır. Vize başvurusunda bulunan kişilerin pasaportları ise 17.00-17.30 saatleri arasında konsolosluk tarafından teslim edilmektedir. Hindistan vizesi başvurusunda bulunan kişilerin vizeleri ise ortalama 2 ile 4 iş günü arasında çıkmaktadır. Ancak konsolosluğun çalışma yoğunluğu ve başvuru sahibinden ek evrak talep edilmesi durumlarında bu süre uzayabilmektedir.

Hindistan vizesi alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize acentelerinden ve Hindistan konsolosluğundan Hindistan vize başvuru formu temin edebilirler. Vize başvuruları aynı zamanda Hindistan konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden de gerçekleşebilmektedir. Başvuru formu İngilizce formatındadır ve diğer dillerde doldurulan başvuru formları geçersiz sayılmaktadır. Bu yüzden vize başvurusunda bulunan kişi eğer yeterli İngilizce bilgisine sahip değilse, başvurusunun reddedilmemesi için ileri derecede İngilizce bilgisine sahip bir kişiden yardım almalıdır.

Hindistan Vize Başvuru Formu Bilgileri

– Kişisel Bilgiler:

Hindistan’a ziyarette bulunacak kişilerden başvuru formu ve belgeleri ile birlikte 2 adet fotoğraf talep edilmektedir. Bu fotoğraflardan bir tanesi form üzerine eklenmelidir. Fotoğrafta başvuruda bulunan kişinin kimliği açıkça belli olmalı, fon beyaz renkte ve biometrik bir fotoğraf olması gerekmektedir. Formun ilk alanında başvuru sahibinin kişisel bilgileri istenmektedir. Eğer isim değişikliği yapılmış ise bu durum formda bulunan ilgili alanda belirtilmelidir. Doğum tarihi ve yeri, vatandaşlık numarası, başvuru sahibinin hangi dine mensup olduğu, milliyet değiştirmiş ise önceki ve şuan ki milliyeti, başvuru sahibinin yüzünde belirgin bir iz ya da işaret olup olmadığı soruları bulunmaktadır.

– Pasaport bilgileri:

Formun bir sonraki adımında başvuru sahibinin pasaport bilgileri yer almaktadır. pasaport numarası ve veriliş tarihi, nerede ve hangi kurum tarafından düzenlendiği, başvuru sahibinin başka bir vatandaşlığının bulunup bulunmadığı, pasaport üzerindeki milliyet ve pasaport üzerinde yazılı ad-soyad bilgileri başvuru sahibinin sahip olduğu özellikler dahilinde yazılmalıdır. Hindistan vizesinde başvuran kişiler, başvurdukları milliyet dahilinde değerlendirilmeye alınacaklardır.

– Adres ve İletişim Bilgileri:

Hindistan vizesi başvurusunda bulunan kişi bu alanda ulaşılabilir olduğu güncel ikametgah bilgisini ve posta kodunu eksiksiz olarak yazmalıdır. Ev ve iş yeri telefon numaraları, aktif olarak kullanılan cep telefonu numarası ve mail adresleri de bu alanda girilmesi gereken bilgilerdir. Vize başvurusu yapan kişi ikinci bir adreste de ikamet ediyorsa ve kendisine mevcut adresinden ulaşılamadığı durumunda, ulaşılabilecek bir adresi bulunuyorsa, bu alanın en alt kısmında bulunan alanda ikinci adres bilgisi girilmelidir.

– Aile Bilgileri:

Formun bu alanı başvuru sahibinin aile bilgilerini kapsamaktadır. Anne ve baba kişisel bilgileri, ebeveynlerin daha önceden başka bir vatandaşlığa sahip olup olmadığı, ebeveynlerin doğum tarihleri ve yerleri yazılmalıdır. Vatandaşlık değiştirme durumu bulunmuyorsa bu alanlar çizgi çekilerek boş bırakılabilir. Bir sonraki adımda kişi medeni durumunu belirtmelidir. Eğer evliyle eşinin kimlik bilgileri doldurularak formun bu alanı tamamlanmaktadır. Vize başvurusunda bulunan kişilerden bu alanda aile büyükleri arasında Pakistan vatandaşı olan birinin bulunup bulunmadığı sorulmaktadır. Bu soruya doğru bir şekilde yanıt verilmesi, vize başvurusunun kabul açısından önemlidir.

– İş Bilgileri:

Hindistan vize başvurusunda bulunan kişiler, güncel iş durumları bu alanda doğru bilgilerle yazmalıdırlar. Kişinin mesleği, iş yerinin adı, görevi, iş yeri adresi ve posta kodu, İş yeri telefonu, başvuru sahibinin daha önce yaptığı iş ve meslek bilgileri girilmelidir. Vize başvurusunda bulunan kişi eğer önceden askeri, devlet, mahkeme, medya, polis, kamu yönetimi ve güvenlik şirketi kuruluşlarında çalışmış ise bu alanda ayrılan kısımda uygun seçenekleri seçerek bir sonraki aşamaya geçmelidir.

Vize başvurusunda bulunan kişinin Hindistan seyahati masrafları iş yeri tarafından, başka bir kişi aracılığı ile karşılanacaksa bu alanda, bu kişinin kimlik bilgileri, şirketteki pozisyonu, iş yeri adı ve adresinin yazılması gerekmektedir. Bu bilgiler iş amacı ile gerçekleştirilen ziyaretler için girilmektedir. Masraflar başka bir kişi tarafından veya vize başvurusu sahibi tarafından karşılanacaksa bu alanın doldurulmasına gerek yoktur ve bir sonraki alana geçilebilir.

– Seyahat Bilgileri ve Diğer Bilgiler:

Bu alanda vize başvurusunda bulunan kişi, gerçekleştireceği Hindistan seyahatine dair detaylı bilgileri girmektedir. Hangi amaçla seyahat gerçekleştireceği ve seyahat türü, ziyaret edilecek şehirler, tahmini kalış süresi, seyahatin hangi tarihler arasında gerçekleştirileceği, Hindistan’a hangi hava alanı üzerinden gidileceği ve geri dönüleceği bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Eğer vize başvurusunda bulunan kişi daha önceden Hindistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş ise, bu alanda bulunan ilgili kısıma önceki ziyaret bilgilerini, hangi şehirlerde bulunduğunu, önceki vizenin verildiği yeri ve tarihini, eski alınan vizenin harf numarasını belirtmelidir. Daha önceden Hindistan vizesi için başvuruda bulunulmuş ancak vize talebi reddedilmiş ise bu alan gösterilen gerekçeler ile doldurulmalıdır.

Seyahat bilgileri alanının en son kısmında vize başvurusunda bulunan kişinin son 10 yıl içerisinde hangi ülkelere ziyaret gerçekleştirildiği sorulmaktadır. SAARC ülkelerinden herhangi biri ziyaret edilmişse ilgili alanda verilen listede ziyaret edilen ülkeler işaretlenmelidir. Hindistan güvenlik açısından bu bilgileri talep etmektedir ve yanlış verilen bilgilerin tespitinde başvuruda bulunan kişilerin Hindistan’a girmesi engellenmektedir.

– Sponsor Bilgileri:

Hindistan’a vize başvurusunda bulunan kişinin yolculuk ve ziyaret masrafları Hindistan’da ikamet eden bir başkası tarafından karşılanacaksa bu alanda sponsor olan kişinin bilgileri yer almalıdır. Sponsor olan kişinin kimlik bilgileri, Hindistan’da hangi adreste ikamet ettiği, telefon numarası ve iletişim bilgileri doldurulmalıdır. Hindistan gezisi Türkiye’de bulunan bir kişi tarafından karşılanacaksa bu alanda da Türkiye’de ki sponsor için de bir bölüm bulunmaktadır.

Tüm bu bilgiler forma girildikten sonra başvuru sahibi formun en alt kısmında bulunan alana kişisel imzasını ve başvuru tarihini atarak Hindistan vize başvuru formu doldurma işlemini tamamlamaktadır. Başvuru formu vize onayı için istenilen diğer belgeler de hazırlanarak birlikte konsolosluğa veya aracı vize acentelerine teslim edilmelidir. Formda yazan bilgiler doğru ve belgeler tam olduğu takdirde Hindistan vizesi kısa sürede çıkmaktadır.

Başvuru formunda bulunan tüm bu bilgilere ek olarak, başvurulan vize türüne göre çeşitli belgeler konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişi ziyareti süresince özel sağlık sigortası yaptırmalıdır. Uzun süreli ziyaretler için resmi kurumlardan alınmış olan bir sağlık raporu da başvuru belgeleri arasında bulunması gereken evraklar arasındadır. Sağlık raporları uzun süreli ziyaretler, eğitim, oturma ve çalışma izinleri gibi durumlarda talep edilmektedir.

Vize başvuru ücretleri konsolosluk tarafından ilan edilen banka ve hesap numaralarına yatırılarak dekontları Hindistan vize başvuru formu ile beraber konsolosluğa iletilmelidir. Vize reddi yaşandığı takdirde konsolosluk tarafından geri ödeme yapılmaz ve tekrar başvuru sırasından yeniden ücret ödemek gerekmektedir. Vize ücretleri talep edilen vize türüne göre farklılık göstermektedir. İlgili ücretler konsolosluğun resmi web sitesinde bulunmaktadır.