hindistan istanbul başkonsolosluğu

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hindistan’a seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarından umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaport sahibi olanlar, Hindistan vize prosedürlerine tabiidir. Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Hindistan seyahatlerinde vize muafiyetine sahiptir. Hindistan ülkesi 2013 yılından itibaren Hindistan vizesi uygulamaya başlamıştır. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu güvenliği sağlamak için aynı tarih itibari ile Hindistan vizesinde parmak izi uygulamasına başlanmıştır.

Hindistan ülkesini diğer ülkelerde resmi olarak temsil eden ve Hindistan’a seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşların vize işlemleri ile ilgilenen kuruma Hindistan Başkonsolosluğu denir. Türkiye’de de Hindistan Başkonsolosluğu Hindistan vize işlemlerini yürütmektedir. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Hindistan vatandaşlarının her türlü konsolosluk hizmetleri de yine bu kurum tarafından yürütülmektedir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Hindistan Konsolosluğu’na bağlı olarak hizmet veren Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul Başkonsolosu Manish Gupta’dır. Konsolosluk görevini ise Sanjay Jain sürdürüyor. Konsolos yardımcısı ise Manoj Kumar Sınha’dır. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun İstanbul’da bulunan adresi şu şekildedir: Cumhuriyet Caddesi, Numara 18, Dörtler Apartmanı, Kat 7, Numara 11 – 12, Elmadağ / İstanbul.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu iletişim numarası ise 0 212 296 21 31’dir. Bu numaradan Başkonsolosluğa ulaşarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Başkonsolosluğun faks numarası da 0 212 296 21 30’dur.

Hindistan Başkonsolosluğu’nun Çalışma Saatleri

Hafta içi her gün 09.30 – 17.30 saatleri arasında hizmet veren Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul , Hindistan vizesi başvurularında randevu sistemi ile çalışmaktadır. Konsolosluğun Vize Departmanı tarafından vize başvuruları hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri 09.30 ile 12.00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Bununla beraber pasaport ve dokümanların teslimi ise 17.00 ile 17.30 arasında kabul edilir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı olarak çalışan Biometrik Veri İbraz Bölümü, Hindistan vizesi başvurusunda bulunan başvuru sahiplerinin parmak izlerini, elektronik imzalarını ve dijital fotoğraflarını alma görevini yürütmektedir.

Hindistan Başkonsolosluğu’nun Görev Bölgesi

Hindistan’ın Türkiye’de iki tane resmi temsilcisi bulunmaktadır. Bunlardan biri Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu diğeri ise Hindistan Ankara Büyükelçiliği’dir. Her iki kurumun da belirli faaliyet alanları ve görev bölgeleri vardır. Hindistan Başkonsolosluğu’nun görev bölgesi ise şu şehirlerden oluşmaktadır: Kırklareli – Yalova – İstanbul – Çanakkale – Aydın – Edirne – Denizli – Sakarya – Kocaeli – Bursa – Manisa – Balıkesir – Muğla – Tekirdağ’dır. Sayılan bu illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan vizesi başvuruları için Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurmalıdır. Ayrıca bu illerde ikamet eden Hindistan vatandaşları ise bütün konsolosluk hizmetleri için Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurabilir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun Görevleri

Hindistan ülkesinin Türkiye’deki resmi temsilcilerinden olan Hindistan Başkonsolosluğu’nun bazı görevleri bulunmaktadır. Öncelikle Hindistan’ı her konuda en iyi şekilde temsil etme görevi bulunan Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun bazı konsolosluk hizmetleri de bulunmaktadır.

Türkiye ile Hindistan arasındaki siyasi, sosyal, ticari ve dostluk ilişkilerini güçlendirme işlevini üstlenen Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev bölgesinde ikamet ediyorsanız, sizlerde konsolosluk hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

İstanbul ile çevre illerinde ikamet eden Hindistan vatandaşları pasaport yenileme, evlilik kayıt işlemleri, boşanma işlemleri, doğum ve ölüm sonrasında yapılması gerekli olan işlemler, belgelerin tasdiki ve yeni kimlikler ile pasaportların çıkarılması gibi işlemler yürütülmektedir. Hindistan vatandaşlarının noter işlemleri, emeklilik belge onay işlemleri ve sivil belgelerin verilmesi gibi işlemler Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nca yapılmaktadır.

Hindistan’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini yürüten Hindistan Başkonsolosluğu, vize türlerine göre belgelerin hazırlanması ve belgelerin incelenmesini sürecini takip eder. İncelenen belgeler neticesinde vizeleri onaylama yetkisi de bu kuruma aittir.

Doğum belgesinin tasdiki işlemlerinde, doğum belgesi sahibinin ya da doğum belgesi tasdik edilecek olan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda, gerekli başvuruyu ebeveynlerinden birinin şahsen yapması gerekmektedir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Belge Tasdik İşlemleri

Doğum belgesine sahip olan ya da doğum belgesi tasdik edilecek olan kişi reşit olmadığı zaman ebeveynlerinden biri pasaportunun aslı ve fotokopisi ile tasdik işlemine başvurmalıdır. Doğum belgesinin aslı ve fotokopisi ile beraber yapılan başvurular değerlendirilir.

Doğum belgesi, Türkiye’de bulunan yetkili mercilerce verilmiş ise tasdik işlemini T.C Dışişleri Bakanlığı yapmaktadır. Doğum belgesi diğer ülkelerdeki yetkili kurumlar tarafından verilmiş ise doğum belgesi ilgili ülkedeki Hindistan Başkonsolosluğu ya da Hindistan Büyükelçiliği tarafından tasdik edilmesi gerekir. Tasdik işlemi için yapılan başvurularda ek belge istenebilir. İşlemler 45 dakika içerisinde gerçekleştirilir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan’a çeşitli sebepler ile gitmeyi planlayan bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul tarafından yürütülmektedir. Seyahat edecek olan kişiler, seyahat etme nedenlerine göre uygun olan vize türünden birine başvurmalıdır.

Hindistan’a yapılacak gezi amacına göre Hindistan turistik vize, Hindistan öğrenci vizesi, Hindistan transit vize, Hindistan konferans vizesi, Hindistan ticari vize ve Hindistan gazeteci vizesi gibi vize kategorileri oluşturulmuştur. Hangi vize türüne başvuru yapılacak ise o vize türü için istenen belgelerin eksiksiz hazırlanması gerekir. Tüm vize türleri için istenen ortak belgeler şu şekildedir:

  • 10 yıldan daha az eski olan pasaport ( 10 yıldan daha önce alınan pasaportlara Hindistan vizesi verilmiyor. Ayrıca seyahatin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az 6 ay geçerli olması gerekir. )
  • Hindistan Başkonsolosluğu’nun web sitesinden alınacak olan Hindistan vizesi başvuru formu
  • 3 aydan eski olmayan ve arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Hazırlanan belgeler ile beraber başvuruların şahsen yapılması gerekir. Çünkü başvuru esnasında parmak izi uygulaması kapsamında başvuru sahibinin parmak izi alınır. Hindistan vizesi başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Ayrıca verilen bilgilerin belgeler ile desteklenecek doğru bilgiler olması gerekir.

Hindistan vizesi başvuru formunun büyük harfler ile ve İngilizce olarak doldurulması zorunludur. Başvuru sahibi hakkında bilgi edinmeye yönelik sorular ile hazırlanan Hindistan vizesi başvuru formu çok önemlidir. Bu nedenle bu belge doldurulurken dikkat edilmelidir.

Online bir vize türü olan Hindistan vizesi başvurusu için elektronik ortamda ön başvuru yapılmaktadır. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun web adresinden girilerek yapılan ön başvuru neticesinde randevu tarihi verilmektedir. Vize işlemlerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde yürütülmesi için Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nca yetkilendirilen Vize merkezleri aracılığı ile de vize işlemlerini yapabilirsiniz.

Vizenin sonuçlanmasında yetkili karar mercii Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Vize merkezleri aracılığı ile gerekli başvurular yapılsa bile bu merkezler vize sonucunda etkisi yoktur. Başvuru sahibinin ilettiği belgeleri ve verdiği bilgileri inceleyen Hindistan İstanbul
Başkonsolosluğu, Hindistan vizesi ile ilgili kararını vermektedir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Hindistan Vize Ücreti

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hazırlanan vize dosyası teslim edildikten sonra vize türüne göre hesaplanan vize harcı, gişede ABD Doları üzerinden ödenmektedir. Vize ücretleri vizenin türüne ve Hindistan seyahatinin süresine göre değişmektedir.

Hindistan Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan Hindistan vize başvuruları ortalama olarak 1 – 3 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak verilen belgelerde bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda vize başvurusu reddedilebileceği gibi Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından ek belgeler de istenebilir. Bu durumda ise vize sonucu daha geç belli olacağı için vize başvurularının Hindistan seyahatinden en az 15 gün önce yapılması önerilir.

Hindistan İstanbul Başkansolosluğu İletişim Bilgileri

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09:00 – 17:30
Vize Birimi Başvuru Saatleri: Pazartesi-Cuma 09:30 – 12:00
Pasaport Teslim Saatleri: Pazartesi-Cuma 17:00 – 17:30

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres : Cumhuriyet Cad. No: 18 Dörtler Apt. 7. kat No:11-12 34367 Elmadağ, İstanbul
Telefon: +90 (212) 296 21 31
Fax: +90 (212) 296 21 30

Mail Adresleri

E-mail: congeneral@congendiaistanbul.org
Genel: info@cgiistanbul.orgTicari talepler için; com@cgiistanbul.org
Konsolosluk: cpv@cgiistanbul.org