hindistan büyükelçiliği ankara

Hindistan Büyükelçiliği Ankara

Hindistan’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan Büyükelçiliği Ankara vize birimlerinden Hindistan seyahatlerinden önce vizesini almış olmaları gerekir. Hindistan vizesinden muaf tutulan kişiler, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik yani siyah pasaport hamilleridir. Bu kişilere 90 gün süre ile vize muafiyeti verilmektedir ve bu kişiler 90 günü aşan seyahatlerde Hindistan vizesi almak zorundadırlar.

Hindistan vize işlemleri, Hindistan Konsolosluğu hizmetleri çerçevesinde yürütülmektedir. Hindistan Konsolosluğu’nun Türkiye’de iki tane resmi temsilcisi bulunmaktadır. Bunlardan biri Hindistan Ankara Büyükelçiliği olmaktadır. Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan vize işlemleri için Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmalıdır. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Hindistan vatandaşları da her türlü elçilik işlemlerini bu kurum aracılığı ile yürütmektedir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Hindistan ülkesinin resmi temsilcilerinden olan Hindistan Büyükelçiliği Ankara , Hindistan ile Türkiye arasındaki her türlü ilişkinin dostluk içerisinde yürütülmesi için çalışır. Bununla beraber Türkiye’de hayatını devam ettiren Hindistan vatandaşlarının da işlemlerinin en hızlı şekilde yerine getirilmesini sağlar.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği Adresi:

Cinnah Caddesi, 77 / A, Çankaya / Ankara
Hindistan Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası: 0 312 438 21 95
Hindistan Ankara Büyükelçiliği Faks Numarası: 0 312 440 34 29
Hindistan Ankara Büyükelçiliği e – mail adresi: chancery@indembassy.org.tr
Hindistan Ankara Büyükelçiliği web sitesi adresi: http://www.indembassy.org.tr/

Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne Nasıl Gidilir?

Ankara ilinin Çankaya sınırlarında hizmet veren Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne Güvenevler güzergâhından hareket etmekte olan EGO 408 numaralı otobüsler ile kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara’daki Oran Sitesi civarından ise EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler aracılığı ile Çankaya’daki Cinnah Caddesine ulaşım sağlanır. Buradan ise Altınpark’tan gelen EGO 413 numaralı otobüse binerek Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşılabilir.

Hindistan Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Hindistan Büyükelçiliği Ankara çalışma saatlerinin bilinmesi ve işlemlerde aksaklıkların yaşanmasının önüne geçmek için bu saatler diliminde Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne gidilmesi gerekmektedir. Hindistan Büyükelçiliği, Türkiye ve Hindistan ülkelerinin resmi tatil günlerinde de çalışmamaktadır.

Hafta içi her gün 09.00 – 13.00 ve 13.30 – 17.30 saatleri arasında hizmet veren Hindistan Ankara Büyükelçiliği, Hindistan vizesi başvurularını Konsolosluk departmanı tarafından randevulu bir sisteme göre kabul etmektedir. Bu bölümlerin çalışma saatleri farklıdır.
Hindistan Büyükelçiliği’nin vize işlemleri departmanı, vize müracaatlarını hafta içinde Pazartesi – Cuma günlerinde sabah 10.00 – 11.30 saatleri arasında kabul etmektedir. Pasaportların ve dokümanların teslim edilme saati ise akşam 17.00 ile 17.30 arasıdır.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nin Resmi Tatil Günleri

Hindistan Devleti’nin resmi Türkiye temsilcisi olan Hindistan Ankara Büyükelçiliği resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Hem Hindistan’da hem de Türkiye’de resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne ilgili vize ve diğer başvurularınız için bugünlerin göz önüne alınması gerekmektedir. Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nin hizmet vermediği resmi tatil günleri şunlardır:

1 Ocak Yılbaşı Tatili
26 Ocak Cumhuriyet Günü
4 Nisan Ram Navmi
10 Mayıs Buddha Purnima
15 Ağustos Kurtuluş Günü
30 Ağustos Zafer Bayramı
2 Eylül Bakrid
30 Eylül Dussehra
1 Ekim Muharram
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
19 Ekim Diwali
4 Kasım Guru Nanak Doğum Günü
2 Aralık Milad – Un – Nabi
25 Aralık Noel Tatili

Yukarıda verilen resmi tatil günlerinde Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nce hizmet verilmemektedir. Hindistan vize ve Konsolosluk işlemlerinin aksamaması için başvuruların bu tarihler dışında yapılması gerekir. Resmi tatil günlerine denk gelen başvurular, resmi tatil sonraki ilk iş gününe aktarılmaktadır.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nin Yetki Alanları

Hindistan Büyükelçiliği Ankara hizmetlerinden yalnızca faaliyet alanları bölgesinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir. Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanı dışında ikamet eden Türk vatandaşları ise Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurmalıdır. Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nin hizmet verdiği şehirler şunladır:

Ankara, Afyon, Amasya, Ağrı, Aksaray, Antalya, Ardahan, Burdur, Bayburt, Bartın, Çankırı, Çorum, Erzurum, Eskişehir, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir ve Karabük.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nin Elçilik Hizmetleri

Hindistan Konsolosluğu’na bağlı olan ve Hindistan’ı Türkiye’de temsil eden Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nce Hindistan vatandaşlarının elçilik hizmetleri yürütülmektedir. Türkiye’de yaşamını sürdüren Hindistan vatandaşlarının belge tasdiki denilen Apostil işlemleri, dirim belgesi, evlilik, vatandaşlık ve pasaport gibi belge işlemleri Hindistan Ankara Büyükelçiliği tarafından yerine getirilmektedir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nce Hindistan vatandaşlarının hakları ve menfaatleri korunmaktadır. Türkiye’de ikamet etmekte olan Hindistan vatandaşlarının evlilik kayıtları, doğum ve ölüm gibi işlemlerde yapılması gerekenler, yeni kimlik ve pasaport çıkarma gibi işlemlerin her biri Hindistan Büyükelçiliği Ankara tarafından yapılmaktadır.

Hindistan’a seyahat planları yapan umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Hindistan vize işlemleri de Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nce değerlendirilmektedir. Gerekli belgeler ile başvuru yapılarak Hindistan Vizesi sahibi olabilirsiniz.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği Hindistan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan’a yapacakları seyahatler için Hindistan vizesi almaları zorunludur. Bu bağlamda, seyahatin nedenine göre en uygun vize türüne başvuru yapılmalıdır. Hindistan vizeleri çeşitli gruplara ayrılmıştır. Hangi amaç ile Hindistan’a gidilecek ise o amaca uygun vize türüne göre işlemlerin yapılması gerekir.

Online vize türlerinden olan Hindistan vizesi için öncelikle Online Hindistan vize başvuru formunun Hindistan Ankara Büyükelçiliği’nin web sitesinden alınarak doldurulması gerekir. Online vize başvuru formunun İngilizce olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasına önem verilmelidir.

Formda verilen bilgiler, başvuru dosyasına eklenecek belgeler ile desteklenmelidir. Aksi takdirde Hindistan Büyükelçiliği Ankara tarafından vize başvurusu reddedilir. Online başvuru formu doldurulduktan sonra güncel bir fotoğraf eklenerek imzalanır ve hazır hale getirilir. Online başvuru işlemi tamamlandıktan sonra biyometrik parmak izinin alınması için başvuru sahibine randevu verilir.

Randevu alındıktan sonra vize türüne göre istenen belgeler hazırlanır. Buna göre, başvuru yapılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması, yıpranmamış olması ve Hindistan seyahatinin bitmesi ile beraber en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekir. Ayrıca vize işlemleri pasaporta işleneceği için en az 2 sayfasının boş olmasına dikkat edilmelidir.

Hazırlanan vize başvuru belgelerinin son 3 ayı içermesi gerekmektedir. Daha eski belgeler ile yapılan başvuruların reddedilme ihtimali vardır. Hindistan seyahati süresince masrafların karşılanacağını gösteren en az 2500 TL bakiyesi olan banka hesap dökümü hazırlanmalıdır. Kişi çalışan ise hesap dökümünde şirketin kaşe ve imzası olmalıdır. Ayrıca şirketin imza sirküleri ile güncel belgelerinin de dosyaya eklenmesi istenir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben yazılan vize talep dilekçesi de hazırlanmalıdır. Dilekçede Hindistan seyahatinin neden yapıldığı, hangi süreler arasında Hindistan’da kalınacağı, masrafların nasıl karşılanacağı, nerede konaklanacağı ve uçak gidiş – dönüş bilgileri açık bir şekilde yazılmalıdır. Kişi çalışan ise dilekçe şirket yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve kaşeli – imzalı olarak sunulmalıdır. Başvuru sahibi öğrenci ise Hindistan seyahatinin masraflarının sponsoru olduğunu belirten dilekçeyi ebeveynlerden birisi yazmalıdır.

Belgeler hazırlandıktan sonra şahsen ya da Hindistan Büyükelçiliği Ankara tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile Hindistan vize başvurusu yapılabilir. Vize ücreti, vizenin türüne ve süresine göre değişir. Hindistan vize başvuruları 2 ile 4 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak belgelerde eksiklik ya da yanlışlık var ise sonuçlanma süresi uzayabilir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Görev Bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09.00-17.30

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Cinnah Cad.77 , 06680 Çankaya, Ankara
Telefon: (0312) 438 2195
Fax: (0312) 440 3429
E-Posta: chancery@indembassy.org.tr