Hindistan Vizesi Nasıl Alınır

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır

Hindistan’a seyahat edecek T.C. pasaport sahipleri Hindistan vize rejimine tabidirler. Hindistan Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerinin vize alması koşulunu koymuştur. Hindistan vizesi nasıl alınır, vize prosedürü nedir sorularına yanıt arıyorsanız yazımızı dikkatle okuyunuz.

Hindistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan vizesi için biyometrik parmak izi kaydı uygulaması olması nedeniyle başvuru sahibinin başvuruya şahsen gelmesi gerekir. Daha önce pasaport alımında, Schengen vize alımında veya Hindistan’a daha önce seyahat ederek parmak izi vermiş olması vize başvuru sahibine biyometri işleminde herhangi bir muafiyet hakkı tanımamaktadır. Parmak izi kaydı için önceden randevu alınması gerekmektedir. Randevu, Hindistan online vize başvuru formu doldurularak alınmaktadır. İngilizce olan formun dikkatle doldurulması, seyahat amacının doğru bildirilmesi ve evrakların buna göre hazırlanması gerekir. Hindistan’a turistik veya ticari amaçlı olarak başvuru yapılabilmektedir. Bu vize türlerine özel hazırlanması gereken evrakların eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Randevu tarihinde tam vize dosyası ibraz edilir ve parmak izi kaydı verilir. 70 yaş ve üzeri kişilerin randevuya şahsen gelmesine gerek yoktur. Vize işlemleri Hindistan Başkonsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliğinde tamamlanmaktadır.

Hindistan vizesi nasıl alınır diyorsanız Konsolosluğun vize işlemlerinde bölge ayrımı yaptığını önemle hatırlatırız:  İstanbul Hindistan Başkonsolosluğundan başvurusu yapılabilecek iller;  Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova’dır. Diğer illerden başvurular Ankara Hindistan Başkonsolosluğuna yapılmaktadır.

Hindistan konsolosluğu yoğunluk durumuna göre vize çıkış süresi randevu tarihinden sonra 3 ila 5 iş günüdür. Yabancı uyruklu kişilerin başvuruları daha uzun sürebilmektedir. Yabancı uyruklu bazı ülke vatandaşları sadece online işlemlerle vize işlemlerini sonuçlandırabilmektedir.

Hindistan ticari vize başvurularında Registration Certificate  adı verilen *Kuruluş Belgesi *İthalat-ihracat yapmak için aldığı belge  *Ticari Kayıt belgesi  *Yaptığı ticaret alanı ne ise alınmış resmi belgelerden birinin olması yeterlidir. Eğer gelen ticari davetiyede CIN Number bulunuyorsa Registration Certificate olmasına gerek yoktur.

Hindistan Turistik vize 3 ay tek girişli verilmekte olup çok girişli talep edilememektedir. Hindistan ticari vize olursa çok girişli olabilir. 6 aylık vize ilk başvuruda alındıktan sonra tekrar vize talebi olursa 1 yıl alınabilir.

Hindistan Vizesi Online Başvuru

Hindistan Vizesi Online Başvuru

Hindistan vizesi online başvuru ile Hindistan Konsolosluğunda randevu alınarak yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Bordo, Yeşil ve Gri pasaport sahipleri Hindistan’a vize alarak seyahat etmelidirler. Siyah pasaport sahipleri vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Hindistan Vizesi Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Hindistan vizesi online başvuru ile online başvuru formu doldurularak randevu alınır. Hindistan vize randevusu vize için gerekli evrakların sunumu ve parmak izi kaydı verme işlemlerini içerir. Hindistan devleti T.C. pasaport sahiplerine sadece online başvuruyla vize vermemektedir. Ancak aşağıda yer alan ülkelerin vatandaşları işlemlerini online şekilde yaparak vizelerini online olarak Konsolosluğa şahsen gitmeden alabilmektedirler.

Arnavutluk, Andorra, Angola, Anguilla, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Ermenistan, Aruba, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahamalar, Barbados, Belçika, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana,

Brezilya, Bruney, Bulgaristan, Burundi, Kamboçya, Kamerun Cumhuriyeti, Kanada, Cape Verde, Cayman Adası, Şili, Çin, Çin- SAR Hong Kong, Çin- SAR Makao, Kolombiya, Komor Adaları, Cook Adaları.

Kosta Rika, Fildişi Sahili, Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Cibuti, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Doğu Timor, Ekvator, El Salvador, Eritre, Estonya, Fiji, Finlandiya, Fransa.

Gabon, Gambiya, Gürcistan, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Guatemala, Gine, Guyana, Haiti, Honduras, Macaristan, İzlanda, Endonezya, İran, İrlanda, İsrail, İtalya, Jamaika, Japonya, Ürdün,

Kazakistan, Kenya, Kiribati, Kırgızistan, Laos, Letonya, Lesotho, Liberya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Madagaskar, Malavi, Malezya, Mali, Malta, Marshall Adaları, Moritus, Meksika, Mikronezya,

Moldova, Monako, Moğolistan, Karadağ, Mozambik, Myanmar, Namibya, Nauru, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Nijer Cumhuriyeti, Niue Adası, Norveç, Umman, Palau, Filistin, Panama, Papua Yeni Gine,

Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Kore Cumhuriyeti Makedonya Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Ruanda, Aziz Christopher ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, San

Marino, Senegal, Sırbistan, Seyşeller, Sierra Leone, Singapur, Slovakya, Slovenya, Solomon Adaları, Güney Afrika , İspanya, Sri Lanka, Surinam, Svaziland, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tacikistan, Tanzanya,

Tayland, Tonga, Trinidad & Tobago, Türk & Caicos Adası, Tuvalu, BAE, Uganda, Ukrayna, Birleşik Krallık, Uruguay, ABD, Özbekistan, Vanuatu, Vatikan, Venezuela, Vietnam, Zambiya ve Zimbabve.

Hindistan vizesi online başvuru vize acenteleri aracılığı ile de yapılabilmekle birlikte Hindistan Konsolosluğu dışında hiçbir kurumun vize kararı açıklama yetkisi bulunmamaktadır.

Hindistan Vizesi Randevu

Hindistan Vizesi Randevu

Hindistan vizesi randevu alma işlemi online şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun için online başvuru formu doldurulduktan ve forma fotoğraf yüklendikten sonra randevu sayfasına yönlendirilirsiniz. Hindistan vizesi randevu işlemleri Hindistan Konsolosluğunda haftaiçi her gün 09.30-12.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bordo, Yeşil ve Gri pasaport sahipleri Hindistan’a vize ile seyahat edebilmektedirler.

Hindistan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Hindistan vize işlemleri tamamıyla online ortamda yapılmamaktadır. Vize başvuru formu ve randevu işlemi online olmakla birlikte hazırlanması gereken evraklarla birlikte randevu tarihinde ve saatinde Hindistan Konsolosluğunda şahsen bulunulması gerekmektedir.

Hindistan vizesi randevu işlemi, vize için gerekli evrakları içeren dosyanın ibrazı, parmak izi verme ve biyometrik kayıt işlemi ve mülakat içermektedir. Online başvuru formunun çıktısı randevu sırasında başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır. Online başvuru formu doldurulurken seyahat amacıyla ilgili kısımların dikkatle doldurulması gerekir. Hindistan Konsolosluğu vize departmanı vize mülakatında soracağı sorulara verdiğiniz cevapların online formda verdiğiniz bilgilerle çelişkili olmaması gerekir. Konsolosluk yetkilileri seyahat amacınıza dair daha detaylı bilgiler almak isteyebilirler. Gerekli evrakların ibrazı da vize randevusu sırasında yapılmaktadır. Bu durumda mülakatta vereceğiniz bilgilerin seyahatinizin için hazırladığınız evraklarla da uyumlu olması beklenir.

Hindistan vize işlemleri bireysel olarak yapılabilmekle birlikte yetki yazısı verilen üçüncü şahıs ve kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Ancak vize başvuru sahibinin her koşulda Hindistan Konsolosluğuna giderek parmak izini ibraz etmesi gerekmektedir.

Hindistan vizesi randevu işlemi online olarak yapılırken randevu tarihinin seyahat tarihinizle uyuşması ve vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi için başvurunun buna göre yapılması doğru olur. Hindistan Konsolosluğu randevu sırasında evrak kabul aşamasında evraklarınızı yeterli görmez ise ek evrak talebini o sırada sizi bildirmektedir. Eksik evrak nedeniyle vize reddi alma olasılığınız düşüktür çünkü eksik evraklar size vize randevusunda bildirilir ve dosyanız geri çevrilir. Eksik evraklarınızı ibraz etmeniz gerektiği durumda yeniden vize randevusu almanız gerekecektir. Evrak takibi ve vize başvuru formunun doğru şekilde doldurulması Hindistan vize işlemlerinde büyük önem arzetmektedir. Hindistan vizesinin çıkış süresi 1 ila 3 iş günüdür ve bu süre vize randevu tarihinden itibaren geçerlidir.

Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan’a seyahat edecek T.C. pasaport sahipleri Hindistan vize işlemleri için başvurularını seyahatlerine en geç 1 hafta kala tamamlamalıdırlar. Hindistan vize işlemleri kısa sürede sonuçlanmaktadır. Hindistan turistik veya ticari vizelerinin çıkış süresi başvuru yapıldıktan sonra 3 ila 5 iş günüdür. Turistik veya ticari evrak listesi, vize başvurusu yapabilmeniz için tamamlanması zorunlu evraklardır. Hindistan Konsolosluğu, istisnai durumlar dışında bu evrakların tamamlanmasını zorunlu kılmaktadır. Ayrıca başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak konsolosluk vize departmanı yeni evraklar talep edilebilir.

Hindistan Vize İşlemleri Parmak İzi Uygulaması

Hindistan vize işlemleri biyometrik parmak izi uygulamasını içerdiğinden başvuru sahibinin başvuruya şahsen gelmesi gerekir. Daha önce parmak izi vermiş olması herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. 70 yaş ve üstü yolcuların parmak izi işlemi için gelmesine gerek görülmemiştir. Hindistan seyahatine çıkacak kişiler parmak izi randevusuna girebilmesi için önce online formlarının doldurulup sonra randevu tarihi alınması gerekir. Turistik başvurularda randevu ile dönüş tarihi arasındaki süre 3 ayı, ticari başvurularda randevu tarihi ile dönüş tarihi arasında süre 6 ayı geçmemelidir.

Hindistan vize başvurularında konsoloslukların bölge ayrımı vardır. Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova’da ikamet eden kişiler İstanbul Başkonsolosluğuna, bu illerin dışındaki illerde ikamet edenler Hindistan Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar.

Hindistan turistik vize başvurusu olumlu sonuçlandığı taktirde 3 ay tek girişli verilmektedir. Bu başvurularda çok girişli vize alınamamaktadır. Ancak ticari vize başvurularında çok girişli vize almak mümkündür. İlk başvuruda 6 aylık vize alan bir ticari vize başvuru sahibi bir sonraki vize başvurusunda 1 yıllık vize alabilmektedir. Bununla birlikte vize başvurularında yetki sahibi ola tek kurum Hindistan diplomatik misyonudur, bir diğer deyişle Hindistan Başkonsolosluğu veya Hindistan Büyükelçiliğidir.

Hindistan vize işlemlerinde randevu online olarak alınmaktadır ancak bu, başvurunun online yapıldığı anlamına gelmemektedir. Kişiler parmak izi ibrazı için Konsolosluğa randevu tarihinde gitmelidirler. Hindistan vize işlemlerinde vize prosedürleri güncellenebildiğinden, güncel başvuru koşulları ve prosedürü Hindistan Konsolosluğundan veya vize işlemi yapan danışman firmalardan teyit edilmelidir.

Hindistan Vize Ücreti 2018

hindistan vize ücreti
Hindistan vize ücreti 2018 yılı itibariyle vize türüne ve seyahat süresine göre değişebilmektedir. Vize başvuru sahibi Hindistan’a seyahatinden önce vize türünü belirleyerek başvuru yapmalıdır. Hindistan’a turistik ve ticari amaçlı olarak veya eğitim amacıyla ya da geçerli sebeplerle daha uzun süreli vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hindistan Vize Harç Ücretleri 2018

3 aylık ila 1 yıllık Hindistan turistik vize ücreti 103 $ olarak belirlenmiştir. Öğrenci vizesi ücreti 80 $, iş amaçlı ticari vize ücreti 123 $. Hindistan ticari vizesi 1 yıla kadar çok girişli olarak verilmektedir. Öğrenci vizesi talebi ise 5 yıl süreli olarak talep edilebilmektedir. Hindistan’a konferans veya etkinlik katılım amaçlı seyahat edecek kişiler 6 aylık tek veya çok girişli vize için 83 $ ödemektedirler. En az 6 ay için Hindistan’da çalışma amaçlı çok girişli vize ücreti 123 $, 1 yıla kadar çalışma vizesi 203 $. Basın ve yayın mensupları için belirlenen vize ücreti 83 $ olarak belirlenmiştir. 15 gün geçerli tek veya çok girişli talep edilen Hindistan transit vize ücreti 23 $ olarak belirlenmiştir. Tıbbi nedenlerle Hindistan’a gidecek olan kişiler ve onların refakatçilerinin ödemesi gereken vize ücreti kalış süresine bağlı olarak 83 $ ile 123 $ arasında değişmektedir.

Hindistan vize ücreti Hindistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize sonucuna karar veren tek yetkili kuruluş Hindistan Konsolosluğudur. Hindistan Konsolosluğu T.C. Siyah (diplomatik) pasaport sahipleri hariç, diğer pasaportların sahiplerinden (Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ) ülkeye seyahatlerinde vize talep etmektedir.  Pasaportun türü ne olursa vize bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay olmalıdır. Hindistan Konsolosluğu ayrıca eski pasaportların da ibraz edilmesini talep etmektedir.

Hindistan vizesinin çıkış süresi oldukça kısadır, 1 ila 2 günde başvuru sonuçlanmaktadır ancak Hindistan Konsolosluğunun ek evrak talebi olduğu durumlarda işlem süresi uzayabilmektedir. Başvuru işlemini seyahatinizden en fazla 30 gün öncesinden veya seyahatinizden 1 hafta öncesinden yapmanız tavsiye edilir.

Hindistan vize işlemlerinde parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Hindistan Konsolosluğundan randevu alınarak, belirtilen tarihte vize başvuru sahibinin şahsen Konsoloslukta olması gerekmektedir.

Hindistan Vizesi Başvurusu

hindistan vize başvurusu
Hindistan vizesi başvuruları Hindistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Hindistan vize başvurularında seçtiğiniz vize türüne uygun evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Hindistan Vizesi Başvurusu Hakkında Detaylı Bilgiler

Seyahat sonrası vize bitimi itibariyle 6 ay geçerli pasaportunuz, 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, kimliğinizin fotokopisinin yanında ikametgah belgesi ve son 3 aya ait bakiyeli banka hesap dökümünüzle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İkametgah yerine elektrik, doğal gaz veya su faturanızı da ibraz edebilirsiniz ancak bu faturaların başvuru sahibinin kendi adına olması koşulu vardır. Hindistan Konsolosluğuna yapılan vize başvurularında geçerli pasaportla birlikte eski pasaportlarında ibrazı talep edilmektedir. Güncel pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması pasaportla ilgili bir diğer önemli koşuldur.

Hindistan Konsolosluğu Türkiye’de bölge ayrımı uygulamaktadır. Başvurular Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu veya Hindistan Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Bu nedenle gerekli evrakların hazırlık aşamasında bu kuruluşlardan randevu almanız ve randevu günü biyometrik verinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Biyometrik veri ibrazı sebebiyle vize başvuru sahibinin konsolosluk veya büyükelçiliğe şahsen gelmesi gerekmektedir.

Hindistan ticari vize başvurularında yukarıda bahsi geçen evraklara ek olarak güncel şirket evrakları talep edilmektedir. Faaliyet belgesi, şirketin imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, kuruluş belgesi, ticari kayıt belgesi, şirket yetkilisi tarafından yazılan görev yazıları ticari vize başvuru dosyalarında bulunmalıdır. Buna ek olarak Hindistan ticari vize başvurularında Hindistan’daki firmadan gelecek davetiyenin başvuruda sunulması gerekecektir. Başvuru evraklarınızın güncelliğine dair detaylı bilgiyi Hindistan Konsolosluğundan alabilirsiniz. Davetiye mektubu olmadan Hindistan ticari vize başvuru yapamazsınız. Vize türü ve seyahat amacının dışında yapılan başvurular vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Hindistan turistik vizesi tek girişli verilirken, ticari vizeler birden fazla girişli olarak alınabilmektedir.

Hindistan vizesi başvuruları 3 ila 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan vize başvuruları online şekilde yapamamaktadırlar ancak Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar e-vize başvurusu yaparak vizelerini online yoldan alabilmektedirler. E-vize başvurularında pasaport, fotoğraf ve davetiye mektubu yeterli kabul edilmektedir. Bu belgeler bilgisayar ortamında taranarak Konsolosluğun resmi sitesinde yer alan e-vize formuna ek olarak yüklenirler.